katalog firm

Lista firm świadczących usługi w serwisie ogłoszeniowym ofero24.pl
Wizytówki firm więcej...
Gotowespolkizoo2@gmail.com Gotowespolkizoo2@gmail.com
Luka59 tel.: 667714952, leszek.wodecki@gmail.com
ksiegowafirm krakowksiegowa4@gmail.com
KredytyEkspert tel.: 796520126, biuro@kredyty-ekspert.pl
Cargo promo@24cargo.pl
Ecoplan tel.: 885 283 885, ecoplan@op.pl
ZNMR tel.: 896462291, znmr@znmr.com.pl

ogłoszenieprzez: polgrilldodano: 06.12.2015

kategoria: OGRÓD podkategoria: GRILL, WĘDZARNIE, KOMINKI ZEWNĘTRZNE rodzaj ogłoszenia: ogłoszenie
A A A

WĘDZARNIA DOMOWA BORNIAK UW-150 COMFORT

Borniak UW-150 Comfort

W skład podstawowego zestawu wędzarni wchodzi:

Szafa wędzarnicza SW-150
Generator Dymu GD-01
Zrębek wędzarniczych 10L ( co starczy na ok. 9 wędzeń)
Poprzeczki do zawieszania 3x
Misa odgrodowa (ociekacz)
Regulowane nóżki 4x
Uchwyty do przenoszenia 2x
Osuszacz
Półka 3 szt.
Termometr do żywności TFA 14.1503
Haki S asymetryczne (5szt.)
Haki podwójne (5szt.)
Hak do ryb typ 21 (1szt.)
Siatka wędliniarska roz. M 5m
Pokrowiec
Przystawka do zimnego wędzenia

Wędzarnia Borniak to doskonały stosunek jakości do ceny. Ten polski producent proponuje dwa rodzaje wędzarni elektrycznych. W tym miejscu zajmiemy się wędzarnią większą UW-150. Ma ona pojemność 150 L dzięki czemu pomieścimy w niej nawet ponad 20 kg wkładu. Występuje w trzech wariantach Home, Expert oraz Comfort. Każda z tych wersji jest oddzielnym produktem w naszym sklepie.

Parametry techniczne:

Moc grzałki komory 1400W
Napięcie znamionowe 230V
Bezpiecznik komory 8A
Moc grzałki generatora 110W
Bezpiecznik generatora 1,25A
Pojemność zasypu generatora 2L
Długość 515 mm
Szerokość 713 mm
Wysokość 1205 mm
Pojemność komory 150L
Szerokość wewnętrzna 485 mm
Długość wewnętrzna 420 mm
Wysokość wewnętrzna 730 mm
Maksymalny wsad 20 kg
możliwość zamontowania 7 półek
Średnica komina 100 mm
Maksymalna temperatura 120 C
Materiał Alucynk + Stal Nierdzewna
Wymiary opakowania 60/56/105 cm
Gwarancja 24 miesiące
Waga 25,5 kg
Wędzarnia Borniak UW-150 wyposażona została w grzałki o łącznej mocy 1400W dzięki czemu wędzenie może odbywać się również w zimowe dni.

Dodatkowo znajdziemy przełącznik 700 - 1400 W ponieważ w okresie wiosennym czy letnim nie ma potrzeby używania wędzarni na pełnej mocy. Grzałka jest sterowana termostatem który umożliwia utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Stwarza to możliwość powtarzalności wędzonych produktów ponieważ za każdym razem będą tak samo smaczne. Biorąc pod uwagę ciągły brak czasu jest to zdecydowana przewaga nad wędzarniami tradycyjnymi ponieważ w czasie wędzenia możemy wykonywać inne czynności.
Każda wędzarnia marki Borniak wyposażona jest w dwa ociekacze. Ociekacz górny chroni wędzone produkty przed skraplającym się i ściekającym z kominka osadem. Dolny natomiast chroni grzałki przed sosami ściekającymi z rumieniących się potraW.

Każde wędzenie musi się odbywać w kontrolowanych warunkach. Ilość dymu w komorze to również jeden z czynników wpływających na jakość finalnego produktu. Tutaj Borniak daje proste i skuteczne rozwiązanie w postaci kominka z wbudowanym szyberkiem.

Wykonanie wędzarni jest jednym z kluczowych elementów w tym segmencie produktów. Lepszej klasy produkty ze względu na swoją konstrukcję nie będą kosztowały 500 czy 600 złotych. Borniak oferuje doskonałą proporcję jakości w stosunku do kosztów jakie musimy ponieść. Komora wędzarnicza wykonana jest z podwójnej blachy wypełnionej izolacją w postaci pianki poliuretanowej. Blacha zewnętrzna to nic innego jak alucynk który znany jest z doskonałej odporności na warunki atmosferyczne, wewnętrzna natomiast to nierdzewka posiadająca atest kontaktu z żywnością.

Drzwiczki wędzarki wyposażone są w solidne zawiasy, magnetyczne zamknięcie oraz uszczelkę która zapobiega wydostawaniu się nadmiernych ilości dymu i utrzymuje temperaturę. Bez niej mógłby powstawać efekt komina i temperatura w środku byłaby daleka od oczekiwanej.

Generator dymu wędzarni wyposażony jest w grzałkę oraz spiralę. Spirala kręci się z równą prędkością przesuwając zrębki na grzałkę gdzie są spalane. Kolejne zrębki wypychają i zrzucają te spalone do misy z wodą. Dzięki temu dym w wędzarni jest stale produkowany i powoduje że potrawy mają bogaty smak, piękny kolor i wyśmienity aromat. Zasypanie całego generatora wiórkami pozwoli na wędzenie nawet do ośmiu godzin. Po przeliczeniu można uznać że jest to ok. 30 gr. na jedną godzinę wędzenia.

Miejsce realizacji:
05-500 Chyliczki k/Piaseczna, ul.Wschodnia 18

Słowa kluczowe:
borniak uw-150, wędzarnia borniak, wędzarnia domowa, wędzarnia elektryczna

Kontakt

(polgrill)
tel: 502420403
email: goha@polgrill.pl

Zadaj pytanie

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.